>Emzirme Reformu Sobesi

>

Emzirme Reformu’nu duymayanınız kalmamıştır sanırım. Ben de haziran ayında yazdığım bir yazıyla reformu desteklemiş ve duyurmuştum. Şimdi bir “Emzirme Reformu Sobesi” başladı.

Blogcu annenin yazısında;

“Blogları olanlar, lütfen bu soruları yanıtlayıp, sobeleyebildiğiniz kadar çok blogcuyu sobeleyerek yayılmasını sağlayın. Yazılarınızın linkini bilgi@emzirmereformu.com adresine gönderin.
Blogları olmayan ancak bu kampanyana destek olmak isteyenler ise bu soruları
Emzirme Reformu’nun Facebook sayfasındaki tartışma bölümünde yanıtlayabilir, kendi Facebook profillerinde paylaşabilir, ya da veri tabanına kaydedebilmemiz açısından soruların yanıtlarını bilgi@emzirmereformu.com adresine gönderebilirler.”

şeklinde bir açıklama var. Benim de bir katkım olsun istedim, sobelenmeyi beklemeden hemen yanıtladım soruları 🙂


1. Türkiye’de ilk altı ay sadece anne sütü alan bebeklerin oranı sizce yüzde kaç?

Öğrenmeden önce cevabım %30-35 olurdu. Ama gerçek %1,3!

(Türkiye’de ilk altı ay sadece anne sütü alan bebeklerin oranı yüzde 1,3. (Kaynak UNICEF Türkiye). Annelerin yüzde 98’i doğumdan sonra emzirmeye başlıyor, fakat ilk iki aydan sonra genel emzirme sorunları veya işe başladıklarında yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle emzirmeyi ve anne sütüyle beslemeyi sonlandırabiliyorlar.)

2. Siz bebeğinizi ne kadar süre anne sütü ile beslediniz? ,

Ben kızımı 31 ay emzirdim. İlk 6 ay su dahil hiçbir ek gıda vermeden sadece anne sütü, sonrasında ek gıda ve anne sütü. Mama hiç kullanmadım. Sütümü hiç sağmadım, biberonu su içme dışında hiç kullanmadı, emzik de vermedim. 7/24 kızımın hizmetindeydi memeler 🙂 İkinci kez anne olursam yeniden en az 31 ay emziririm.

3. Kaç ay doğum izni kullandınız?

Doğumdan sonra kendi işimizi yapıyor olmamızın avantajıyla evde olmayı ve kızımla birebir ilgilenmeyi tercih ettim. 4 yılı tamamladık bu şekilde 🙂

4. Yasal süt izninizi kullanabildiniz mi?

3. soruda yanıtlamış oldum bu soruyu…

5. Emzirdiğiniz ya da süt iznini kullandığınız için iş yerinde mobbing (tepki, işi bırakmanız için baskı) ile karşılaştınız mı?

Çok şükür bu meselelerle uğraşmak zorunda olmadım. Yeni anne olup da uğraşmak zorunda kalan kadınların Allah yardımcısı olsun. Umarım bu konuda gelecek nesiller zorluk ve baskıyla karşılaşmak zorunda kalmayacaklar.

6. Bebeğinizi toplum içinde, dışarıda emzirmeniz gerektiğinde sıkıntı yaşadınız mı?

Ekin sık emmek isteyen bir bebekti ve memede uyumayı tercih ederdi. Bu nedenlerle dışarıda emzirmişliğim çoktur. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım 31 aylık emzirme sürecinde. Plajda, lokantada her yerde emzirdim. Bebeğimin ve benim rahat edemeyeceğimiz yerlerde arabamızda emzirmeyi tercih ettim.

7. Emzirme konusunda desteğe ihtiyacınız oldu mu? Gerek emzirme danışmanlığı, gerekse psikolojik olarak yeterince destek bulabildiniz mi?

İlk zamanlar emzirirken memelerim yara olmuştu ve emzirmek çok acı veriyordu. Kendi kendimi telkin ederek emzirmeye devam ettim. Herhangi bir dış destek almadım.

8. Emzirdiğiniz süre boyunca etraftan “sütün yetmiyor, mama ver, bu çocuk meme emmek için çok büyük” şeklinde baskı gördünüz mü?

Sütü çok bol olan şanslı annelerdendim. O nedenle “sütün yetmiyor” cümlesini hiç duymadım. Tam tersi 1 saat bile emzirmesem, dolup taşıyordu sütlerim. Ama tahmin edebileceğiniz gibi en çok duyduğum “yeter artık emzirdiğin” , “daha ne kadar emzireceksin” türünde cümlelerdi. Hatta aile büyüklerimizden “bu çocuk seni sömürüyor”, “(2,5 yaşında) hala sütün var mı ki niye emziriyorsun” ya da “bu yaştan sonra sütün yaramaz ki” türünde eleştirileri çok duymuşluğum vardır :)) Ama yılmadım, ben ve kızım ne kadar süre istediysek, o kadar emzirdim.

9. Emzirme Reformu’nu biliyor musunuz? Sizce Emzirme Reformu neden gerekli?

Emzirme Reformu’nu biliyorum, daha önce blogumda bu konuda birşeyler yazmıştım. “Sağlıklı ve mutlu bebekler için sağlıklı ve mutlu anneler gerekli” demiştim o zaman, reform sayesinde anneler çalışıyor olsun olmasın bebeklerini rahatça emzirebilecekleri koşullara kavuşacaklar. Buna inanıyorum. Annelerin haklarını bilmeleri önemli ama yeterli değil, toplum olarak bu konunun bilinmesi ve ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılması gerekli.

10. Emzirme Reformu’nu web sitesinde desteklediniz mi? Destek olmak için
http://emzirmereformu.com/ adresindeki formu doldurmanız yeterli.

En başından beri destekliyorum…

Anne adaylarını “kötü doğum hikayeleriyle”, emzirmeye çalışan anneleri “sütün yetmez, yetmiyor, mama ver, çok emzirdin, az emzirdin” diye boğmayalım lütfen. Anneler ne kadar rahat olursa bebekleri de o kadar rahat oluyor. Bu gerçeği göz ardı etmeyelim…
Advertisements

4 Responses to “>Emzirme Reformu Sobesi”

  1. >Babalara yasal aslan sütü izni talep ediyorum. Arz ederim 🙂

  2. >:))) "Aslan Sütü Reformu" başlat, destekliyorum Syrakusa :))

  3. >Teşekkürler Berna 🙂

  4. >Rica ederim Elif'çiğim, bu hepimizin sorumluluğu bence 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: