>El Bebek Gül Bebek Metin

>

Aslında başka şeyler yazmak için oturdum ama bu akşam Ekin uyurken son haftalarda her akşam yaptığı gibi Metin’i okumamı isteyince, bu kitaptan bahsetmek istedim.

“El Bebek Gül Bebek” kitabının yazarı Jeanne Willis, çizeri Tony Ross. Kitabın tanıtımı şöyle:

“Minik Metin dünyanın en küçük faresiymiş.

Annesi onu el bebek gül bebek büyütür, hep başına birşey gelmesinden korkarmış.

En sonunda, Metin`i çepeçevre pamuğa sarıp evin dışında oynamasına izin verdiğinde, Metin`in başına binbir türlü şey gelmiş!

Ama acaba Metin, o günden sonra da dünyanın en küçük faresi olarak mı kalmış?

Büyümek ve çocuğunuzun büyümesine izin vermekle ilgili, duygu ve mizah dolu bir kitap”

Her zaman diyorum, kitap tanıtımları için en iyi adres, birdolapkitap 🙂 Banu ve Yıldıray müthişler, çocuk kitaplarındaki detayları tüm inceliğiyle aktarıyorlar. Yazar ve çizeri hakkında da bilgiler veriyorlar. Tony Ross’la ilgili de birçok yazıları var. Örneğin “Mamutlu Börek” aynı yazar ve çizerin kitabı. Bizim çok sevdiğimiz “Küçük Prenses” serisi de Tony Ross’a ait: “Dişimi İstiyorum“, “Uyumak İstemiyorum”, “Hastaneye Gitmek İstemiyorum”, “Ellerimi Yıkamak İstemiyorum”. Küçük asi bir kıza ait bu öyküler, önceleri tereddüt etsem de Ekin’in en sevdikleri arasına çoktan girmişlerdi. Sonuç olarak Tony Ross’un birdolapkitap deyimiyle “haylaz” çizgilerini seviyoruz :))

“El Bebek Gül Bebek” Metin’i her gün okumaktan ezberledim artık , ama inanın sıkılmadım. Anlatımı ve çizimleri çok eğlenceli, nasıl sıkılabilirim? Metin’in başına gelenler, o kadar maceradan sonra evine gelip kapıda kendine güvenli duruşu, ve Metin’in dönüşümünü okumak/görmek çok keyifli 🙂 Ayrıca adının Metin olması da çok eğlenceli geliyor bana. Ekin’in “anne, ben Metin’i çok seviyorum, biliyor musun? ” dediğini bir başkası duysa Metin’i arkadaşı sanacak, bu açıdan da bu cümleyi duydukça gülesim geliyor :))))

Ayrıca bence kitap Montessori felsefesine de çok uygun, pamuklara sarılı olarak değil de dünyayı keşfederek büyümekten bahsettiği için :))

Biz seviyoruz Metin’i… :))))

Advertisements

3 Responses to “>El Bebek Gül Bebek Metin”

  1. >off bunu ekleyeyim listeye mahvoldum ben, nereye konacak bu kadar kitap:) metin ismi bana da çok ilginç geldi, orjinalinde de acaba?

  2. >bu metin akşama yemeğe davet edilsin hanım,bi tanışayım bakiimm…

  3. >Füsun, aynı durumdayız, habire yeni kitaplar görüp listeme yazıyorum da Ekin'in odasında yer kalmadı artık :))) Orijinalindeki isim nedir, ben de bilmiyorum…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: