>Duygular Üzerine Dört Kitap

>“Hiç sevdiğin oyuncağını kırdın mı?
Hiç seninle alay edip çirkin isimler takanlar oldu mu?
Başka çocukların sana kötü davranıp oyunlarına almadıkları bir durumla karşılaştın mı?
Alp, Ayşe ve Cenk’in başından geçenleri okumak ister misin?”


“Hiç en sevdiğin bir şeyi kaybedip sonra tekrar buldun mu?
Hiç gerçekten özel bir doğumgünü kutladın mı veya özel bir yere yolculuk yaptın mı?
Can, Ada ve Zeynep’in gerçekten mutluyken neler hissettiklerini öğrenmek ister misin?”


“Karanlıktan korkar mısın?
Okula ilk gittiğin gün korktun mu?
Hiç kayboldun mu? Peki kaybolunca kendini nasıl hissettin?
Maya, Ege ve Cem’in korktukları zaman neler yaptıklarını okumak ister misin?”

“Hiç sana ait birşeyin elinden alındığı oldu mu?
Hiç işlerin istediğin gibi gitmediği durumla karşılaştın mı?
Hiç kalbinden geçeni yapamayacağını hissettin mi?
Ali, Aslı ve Mert’in kızdıkları zaman neler hissettiklerini öğrenmek ister misin?”

Duygular üzerine yazılmış 4 yeni kitabımız var. Jane Bigham’ın yazdığı, “Herkes Üzülür”, “Herkes Korkar”, “Herkes Mutlu Olur”, “Herkes Kızar” adlarında, bir seriyi oluşturan 4 kitap bunlar. Arkalarındaki şu yazıyı, kitapların içeriklerini çok güzel anlatabilmiş:

“Elinizdeki kitap, küçük çocuklara yeni ve şaşırtıcı durumlarla karşılaştıklarında, yaşadıkları duygularla başedebilmelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Basit öyküler, çocuğunuzun kendi hislerini ve ruh hallerini anlamalarına katkı sağlar.

Bu serinin her kitabı belli duygu üzerine yoğunlaşır. Çocuklar, duygularıyla başa çıkma yöntemlerinin yanı sıra, benzer duyguları hissedenlere yardım etme yolları sunar.”

Ben bu kitapları çok sevdim. İlk önce Ekin sevdiği için sevdim elbette 🙂 Kitapları önce bana okuttu. Sonra her zamanki gibi kendisi okudu defalarca. Zaten okuyabildiğini iddia ediyor :))) 7-8 yaşındaki çocukların okuma-yazma bildiklerini ve kendi kitaplarını okuyabildiklerini duyunca “Ben de okuyabiliyorum” diye yanıt veriyor :)))

Kitapları sevmemin diğer nedeni, çocuğun yaşadığı bu duyguların normal olduğu, herkesin (her çocuğun da tabi) bu duyguları zaman zaman yaşadığı ve hiçbir zaman yaşadığı duygunun sonsuza kadar sürmediğini anlatması. Ve kendini daha iyi hissetmek için neler yapabileceğinden bahsetmesi. Bence “empati” kavramını da çok iyi hissettiriyor bu kitaplar. Bu duyguları yaşamış çocukların kısa öyküleri ve kitabın sonunda o çocukların kendileri gibi hisseden diğer çocuklara yardımcı olmak için neler yapabilecekleri konusuda kitabın beğendiğim bölümleri.

“Duygularımızı bastırmak” yerine “duygularımızı kabullenmek” ruhsal sağlığımız için en iyi olan. Peki neden aynı şeyi çocuklar için de yapmıyoruz. Bir yeri acıyıp ağlayan çocuğa “Bir şey yok, geçti” diyoruz, ya da üzülen bir çocuğa “üzülme”? Çocuğumuzu o an hissettiği kötü duygudan uzaklaştırmaya çalışmak yerine, duygusunu tanımlamak ve ifade etmesine yardımcı olmak, bizim onu ve hislerini anladığımızı çocuğumuza hissettirecektir. Bir başkası tarafından anlaşılmak da dünyanın en rahatlatıcı duygusudur sanırım :)))
Advertisements

11 Responses to “>Duygular Üzerine Dört Kitap”

 1. >Berna'cığım son dönem Talişin favori kitapları bu seri, yazım dili ve resimleri ile çocuklara duyguları hakkında konuşma,anlama ve anlatma becerisi kazandırıyor bence de…sizin de beğenmenize ayrıca sevindikokumayı bildiğini iddia eden başka bir cüceden Ekin'e sevgiler ve bol bol öpücükler:)

 2. >4 yaş yazıyor ama asya 2 olmasına rağmen da her akşam elinde hikaye kitapları yatağına götürüyor beni ve sayısını sayamadığım kadar okutuyor:)bitince uyduruyoruz oda yetmediğinde baba devreye giriyor ..bu yüzden farklı farklı bir çok hikaye biriktirdim evde okuldan kitaplığımızdanda getiriyorum…bunlarda ilgisini çeke diye düşünüyorum:)sevgiler

 3. >Berna'cım çok güzelmiş bu kitaplar… teşekkür ederim paylaştığın için…

 4. >Bernacığım, harika kitaplarmış. Hepsini not ettim. Çok teşekkürler

 5. >Kitaplara bayıldım gerçekten Bernacım..En kısa zamanda bende Sarp için edinmeliyim …SağolIşıl

 6. >Bernacığım, ellerine sağlık. Çok güzellermiş. Ben de hemen yazıverdim alınacak kitaplar listesine. Çok sağol.

 7. >merhabalar serideki kitapları alabileceğimiz bir internet sitesi varmı biz genellikle kitapyurdundan getirtiyoruz.Sanırım orada yok.Bu seri hangi yayınevine ait?Ayrıca kitap tanıtım yazıların için çok teşekkürler.Kitaplarla içiçe büyüyen çocuklarımız var,ne mutlu bize ve onlara…

 8. >Gülay'cığım, sizde de var mı bu kitaplar? Harika o zaman, çünkü hiçbir yerde görmemiştim ben daha önce, çok tesadüfü bir şekilde elimize geçti (yine eşimin yaptığı ilginç yerlerde malzeme arayışları sırasında 🙂 ) Bizden de öpücükler :)))Selda'cığım, Asya da sever tabi, hem kitapta sorular da var "şöyle olsa neler hissedersin?" tarzında, konuşmasını geliştirmesine de yardımcı olur :)Banu'cuğum, rica ederim :))

 9. >Umur'cuğum, rica ederim :))Işıl'cığım, sen şimdiden oluşturuyorun Sarp'ın kitaplığını biliyorum, ekle bunları da :))Çiğdem'ciğim, teşekkürler, sen de sağol :))Nurşen, bu kitaplar GoaJunior Yayıncılık'a ait. Evet, kitap seven çocuklarımız olması çok güzel, buna bir kitapsever olarak çok seviniyorum :))

 10. >Bizde de durum farklı olmadı aslında sahafları gezerken keşfettim bende bu seriyi;)büyük kitapçılarda veya nette satışı var mı hiç bilemiyorum.özellikle kitabın sonundaki anne babalar için yönergeler-sorular kısmına ise bayıldım.keyifli okumaları olsun afacanların:)

 11. >Harika! Sen de bizim gibi keşifçisin :))) Büyük kitapçılarda yok, ben hiiç görmedim. Aynen ben de sondaki bölüme bayıldım :)))

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: