>Bir Güne Üç Sergi

>Pazartesi günü Helen Doron Erken İngilizce’deki dersimizden çıktıktan sonra, her pazartesi ve çarşamba yaptığımız gibi ofise, Ekin’in babasının yanına uğradık. Beraberce yemek yedik, hatta Ekin babasını kucağına oturarak yedi, bayılıyor böyle yemeğe 🙂 Sonra da babayı ofiste yapılacak işlerle başbaşa bırakıp planladığımız gibi Resim ve Heykel Müzesi’ne gittik. Ebrİzmir Ebru Resimler Sergisi’ni gezdik.


Daha önce Ekin’le ebru sanatını anlatan bir kısa belgesel izlemiştik. Şimdi de eserleri gördük. Ekin sanata meraklı bir çocuk, her bir resmi inceledi, coşkuyla bana gösterdi. Sergiyle ilgili izlenimlerimizi deftere yazdık. Müze boştu, koşturup durdu çılgın kızım 🙂 Müze girişinde heykellere baktık, dışarı çıktık. Ama Ekin beni çekiştirerek tekrar içeri soktu 🙂 Giriş katında başka bir sergi vardı Celal Bayar’ın yaşamıyla ilgili. Orayı da gezmek istediğini söyledi ama daha çok mekan ilgisini çekti Ekin’in. Zaten sergi olarak yazılı dökümanları duvara asmışlar, benim bile ilgimi çekmedi 😛

Bir piyano vardı, serginin bir parçası değildi ama çok hoşumuza gitti Ekin’le...

Resim ve Heykel Müzesi’nden çıkınca, AKM’deki sergiye gittik.Atatürk Kültür Merkezi’ndeki serginin adı Atatürk’e Saygı-Cumhuriyet Aydınlanması Işığı’nda Eğitim /1923-1938 . Çok güzel fotoğraflar seçilmiş sergi için, Atatürk’ün çok etkileyici ve farklı hallerini yansıtan, Atatürk’ün okullarda öğrencilerin eğitimiyle birebir nasıl ilgilendiğini görüntüleyen fotoğraflar…


Ekin Atatürk’ün fotoğraflarına bakmaktan çok hoşlandı. Her fotoğrafı tek tek yorumladı, Atatürk’ün her ifadesini inceledi. En çok değişik kostümlü fotoğraflarını ve gülümseyen hallerini sevdi.

Atatürk’ün okullarda, sınıflarda öğrencilerle çekilmiş fotoğrafları da vardı sergide, onlar kolaj gibi hazırlanmış. İzmir’deki okulları ziyaretinde çekilmiş fotoğraflar. Fotoğraflardaki mekanlar, öğrenciler, kıyafetler, her şey günümüzden çok farklı görünüyor ve tabi siyah beyaz ya da sepya. Oldukça ilgisini çekti Ekin’in. Onun bu kadar ilgiyle sergi gezmesi de büyüklerin ilgisini çekti tabi…Bu sergiyi iki tur gezdi, hatta ikinci turda yanında durmamı istemedi, tek başına baktı fotoğraflara.


Sonra mekanın ortasında, izin alarak, koşma ve zıplama oyunu oynadı 🙂 Çıkarken “ Eee, şimdi hangi sergiye gidiyoruz” diye sordu. Aynı günde üç sergiyi ikişer kez gezdiği için dönüş yolunda yorgunluktan bayılarak uyudu…:)))
Advertisements

2 Responses to “>Bir Güne Üç Sergi”

  1. >Dansımızın fon müziği eksik kalmasın;dumçiki dum dum….:)sevgiler…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: